Medlemmer

Akademiet har i 2017 40 medlemmer. Nye medlemmer vælges på akademiets generalforsamling.

Præsidiet:

Ole G. Mouritsen (Præsident) professor, dr. scient., centerleder Smag for Livet

Hilde Bundgaard (Kasserer) cand. jur., administrationschef

Kirsten Skovsby (Sekretær) økonoma, køkkenschef

Kirsten Rohde Jensen (Vicepræsident), æble- og biavler, mjødproducent og cand.jur.

Medlemmer:

Anne Birgitte Agger, direktør

Jacob Andersen, journalist, forfatter

Martin Marchman Andersen, filosof, ph.d.

Else-Marie Boyhus, mag. art., historiker, forfatter

Helle Brønnum Carlsen, mag art., madskribent

Katja Seerup Clausen, director of public relations, Alchemist

Nikolaj Danielsen, scenograf

Jens Eiken, brygmester

Anna Marie Fisker, universitetslektor, AUC

Michael Bom Frøst, direktør, universitetslektor, phd

Christian Grønlykke, gastronomisk virksomhedsskaber, vinkender

Andreas Harder, forfatter, laborant

Sten Hegeler, cand. psyk., praktiserende psykolog, forfatter

Annette Hoff, seniorforsker, dr. phil.

Jan Krag Jacobsen (æresmedlem), civ. ing., universitetslektor (RUC)

Flemming J. Jørgensen, vinavler, slotsejer, forfatter

Jane Kjølbye, redaktør, forfatter

Jens Kofod, antropolog, ph.d.

Jens Kondrup, dr. med., professor

Per Kølster, brygger, formand for Økologisk Landsforening

Claus Meyer (æresmedlem) cand. merc. int., gastronomisk iværksætter, forfatter

Bodil Møller Knudsen, arkivar, forfatter

Susanne Knøchel, professor

Jonatan Leer, ph.d., postdoc

Søren Mørch, mag. art., historiker, forfatter

Holger de Neergaard, ingeniør, direktør

Rune Roepstorff Nissen, cand.mag., tømrer, direktør og virksomhedsindehaver

Caroline Nyvang, ph.d., forsker

Carl Th. Pedersen, dr. phil., universitetslektor (SDU)

Ole Poulsen, kok, lærer

Adam Price, forfatter, tv-vært, anmelder, gastronomisk skribent

James Price, kapelmester, komponist, tv-vært, gastronomisk skribent

Karl-Otto Schmidt, faglærer, forfatter

Leif Skibsted, professor, lic.pharm.

Lars Sonne-Hansen, forstander, ernærings- og husholdningsøkonom

Lise Lykke Steffensen, agronom

Mine Sylow, etnograf

Nicolas Symes, advokat

Jan-Öjvind Swahn, professor, Universitetet i Lund, Sverige (korresponderende medlem)

Claus Tingstrøm, adm. direktør

Tenna Doktor Olsen Tvedebrink, ph.d., adjunkt